poniedziałek, 02 styczeń 2012 08:55

Pomysły na długie zimowe wieczory.

  • Wydrukuj
  • Email
  • | | więcej

Przed nami czas długich i ciemnych zimowych wieczorów. Co zrobić aby ciekawie wykorzystać ten czas, gdy pogoda skutecznie uniemożliwia nam i dziecku wyjście na późno popołudniowy spacer?


Oryginalny tekst Katarzyna Gliwińska z portalu www.edziecko.pl

Zamiast telewizji - lepsze sposoby spędzania czasu


Często nam się wydaje, że telewizja albo bajki w komputerze to jedyny sposób, żeby na dłużej zająć uwagę rozbrykanego przedszkolaka. Tymczasem wystarczy po prostu zrezygnować z telewizora, żeby przekonać się, jak wspaniale można spędzać czas bez niego.

Jest sporo programów i bajek dla dzieci, które uczą i inspirują. Ale długie siedzenie przed telewizorem unieruchamia dziecko fizycznie i męczy wzrok. Jego mózg bombardowany bodźcami broni się wyłączeniem uwagi i emocji. Z czasem dziecko zaczyna wszystko puszczać mimo uszu.

Przed ekranem maluch zastyga, a my możemy zająć się obowiązkami. Ale przecież jest masa innych zajęć, które wciągną dziecko.

Prace domowe

Zmywanie, sprzątanie, pranie, gotowanie - mogą stać się przygodą.

Zmywając naczynia, możecie postawić na stole lub blacie miskę z wodą, w której maluch umyje zabawkowy serwis albo łyżki. Pakując naczynia do zmywarki, pozwólcie dziecku włożyć te mniej zabrudzone. Przy segregowaniu sztućców maluch naprawdę może pomóc. Możecie razem wkładać ubrania do pralki i rozwieszać te wyprane. W kuchni pozwólcie mu mieszać sałatkę lub gnieść ciasto.

Zajęcia plastyczne

Dzieciom nie trzeba długo tłumaczyć, do czego służą kredki.

Pokażcie dziecku różne techniki - pozwólcie rysować pastelami i malować farbami. Za każdym razem wprowadzajcie do zabaw plastycznych nowy element. Możecie wykorzystać przeczytane czasopisma i pozwolić dziecku z nich wycinać postaci i przedmioty, a później przykleić je na kartkę, tworząc kolaż. Może dziecku spodoba się malowanie palcami za pomocą specjalnych farb? Lepienie z plasteliny albo masy solnej? Wasze propozycje muszą być dostosowane do wieku dziecka - oczekując zbyt wiele, możecie je łatwo zniechęcić.

Kolorowanki i naklejanki

Ćwiczą precyzję i na długo zajmują uwagę.

Zamiast kupować gotowe kolorowanki, możemy sami narysować dziecku na kartce kontury. Zeszyty z naklejkami działają na zasadzie prostych układanek - dziecko musi odnaleźć miejsce, na które może przykleić naklejkę.

Układanki i puzzle

Rozłożone na stole nie pozwalają od niego odejść.

Możecie zacząć od najprostszych, drewnianych układanek z uchwytami przy elementach. Puzzle łatwo zrobicie sami, tnąc na części pocztówki. Dzieciom, które ciężko oderwać od bajki w telewizji, zaproponujcie układanki z bohaterami bajek.

Przebieranki

Starsze przedszkolaki uwielbiają się przebierać.

Wyjmijcie z szafy letnie sukienki, kapelusze, szale, wachlarze i błyskotki. Zróbcie papierową koronę i czarodziejską różdżkę. A może zaprosicie do zabawy więcej dzieci?

Teatrzyk

Zatrudnijcie w nim aktorów - lalki, misie.

Muszą być dekoracje, kurtyna, bilety, miejsca dla publiczności i dzwonki. Nawet najbardziej leniwi znajdą zajęcie jako widzowie. Dziecko zachęcone zabawą z wami wkrótce zacznie samo organizować przedstawienia.

Budowle

Do ich stworzenia można wykorzystać nie tylko klocki.

Gdy na plac budowy wjeżdża stół, krzesła, taborety kuchenne, koce i poduszki, jest trochę zamieszania, lecz zabawa może potrwać parę godzin.

Pierwszy ogród

Możecie nasypać do skrzynek lub doniczek ziemię i posadzić kwiaty oraz zioła.

Wkładanie do ziemi nasionek, zasypywanie ich, podlewanie i oczekiwanie na pierwsze zielone listki będzie dla przedszkolaka ważnym przeżyciem. Pozwólcie mu doglądać roślin i podlewać je lekką konewką. To świetna lekcja przyrody i... odpowiedzialności.

Gry planszowe i wyścigi

Ta zabawa to przyjemność dla całej rodziny.

Najlepsze są wszelkiego rodzaju wyścigi skonstruowane na zasadzie chińczyka. Możecie także zorganizować zwykłe wyścigi samochodowe, wystarczy stromy zjazd zrobiony z kawałka tektury albo tor z klocków.

Zabawy z wodą

Nalewanie, wylewanie, kąpiel lalek - każde dziecko to lubi.

Możecie nalać wodę do wielkiej miednicy i ustawić ją w pokoju, najlepiej na dużych ręcznikach. Ubierzcie dziecko w luźną koszulkę, a jeśli jest upał, możecie pozwolić mu się bawić w samej bieliźnie.

Muzyka i taniec

Większość dzieci przepada za muzyką, uwielbia wspólne śpiewanie i taniec.

Przesłuchajcie razem płytę z piosenkami dla przedszkolaków albo zaproponujcie maluchowi swoją ulubioną płytę i pokażcie jak wspaniale można się przy niej bawić i poruszać. Możecie także urządzić wspólny koncert. Zbierzcie stare grzechotki, bębenek (lub garnek), cymbałki i wszystkie "hałasujące" przedmioty i spróbujcie stworzyć podkład muzyczny do ulubionych wierszyków lub piosenek.